[2014-06-27] СТАТТЯ: МІКШЕРСЬКИЙ ПУЛЬТ (архів новин)

АБО ЯК НАЛАШТУВАТИ «МУЗИЧНУ КУХНЮ»

Поздоровляю Вас з покупкою!


Тепер вам, а точніше, вашому навчальному закладу належить комплект звукопідсилюючої апаратури і залишилось тільки змусити все це залізо та дроти зазвучати.

 

Микшерный пульт статья как настроить пульт

 

 

Почнемо з техніки безпеки. По-перше: призначте для своєї техніки одне постійне місце, де не буде більше ніяких механізмів, книжок, платівок, касет, дисків та іншого мотлоху. Апарат любить чистоту та повітря. По-друге: не підпускайте до техніки будь-кого. Самий надійний апарат вийде з ладу, якщо в нього будуть тикати пальцями, крутити ручки та натискати кнопки діти, або не в міру цікаві дорослі. По-третє: тримайтеся подалі від води. Це електрика, а ви розумієте, що 220В та волога несумісні. По-четверте: перевірте розетки та подовжувачі. Усе має бути у належному стані, без оголених дротів та з’єднань, а також із заземленням. В ідеалі у вас мають бути гумові килимки під підсилювач та пульт та спеціальні підставки (стійки) під колонки.

 

 

А тепер конкретно щодо підключення.

 

Є принципи з’єднань однакові абсолютно для усієї техніки:

 

  • «Out» – це значить «з», тобто сигнал, що виходить назовні (на підсилювач, на акустичні системи та ін.).
  • «In» –  означає «в», тобто сигнал, що надходить (на мікшерський пульт, на підсилювач та ін.).

 

 

Найскладніший та необхідний прилад – це мікшерський пульт. На перший погляд розібратися важко, але спробуємо.

 

Мікшерські пульти принципово поділяються на два підрозділи: цифрові та аналогові. Та оскільки ми з вами працюємо у звичайних навчальних установах, а не у дорогих концертних залах, на цифрові пульти можна не зважати як на явище фантастичне, казкове, а значить, недосяжне. Отож, аналоговий пульт – наш надійний друг і партнер!

 

Можна подивитись інструкцію або практичне керівництво пультом, проте вони написані технічною англійською (французькою, італійською, китайською) мовою. Якщо мовний бар’єр не є перепоною, можете далі цю статтю не читати, розберетесь у фірмових документах. У протилежному випадку, ласкаво просимо приєднатися до бажаючих крутити ручечки та натискати кнопочки.

 

Розбиратися будемо на прикладі маленького мікшерського пульта фірми «Yamaha» (не для реклами, а для зручності). Можемо запевнити, що принципової різниці в керуванні між пультами різних виробників немає.
На кожному електротехнічному приладі є кнопка вмикання живлення «POWER». Знайдіть її, але не вмикайте. Десь поряд має бути спеціальний отвір («гніздо») для підключення адаптера. Підключіть адаптер до гнізда, ввімкніть його в розетку електромережі і, тільки тепер, сміливо натискайте на кнопку «POWER» (рис. 1, 1). Можете примовляти чарівні слова «Ялиночка засяй!» або «Гори, гори ясно!» ☺, тому що після вашого натискання має загорітися хоча б один вогник на панелі пульта, що буде означати, що живлення надходить і можемо чаклувати над звуками.

 

Але на цій стадії ви не маєте нічого почути! Просто ми ще не підключили ні джерело звуку – мікрофони, магнітофони та інше (рис. 1, 2), ні підсилювач (якщо у вас не «два в одному»), ні акустичні системи (а без них чи навушників ви взагалі нічого не почуєте (рис. 1, 8, 9 та 10).

 

 

Розглянемо малюнок.

 

Микшерный пульт статья как настроить пульт

 

Рис. 1. Схема розміщення опцій на панелі пульта
 

 

 
Придивившись уважно, можна знайти певну систему: уся поверхня поділена на зони; на її лівій частині існують умовні вертикальні та горизонтальні лінії. Вертикалі позначені цифрами. Ці вертикалі називають «каналами», а цифри позначають номер каналу. Горизонталі організують функції (еквалайзер, панорама, ефект та ін.), усі вони написані англійською мовою на панелі пульту біля регуляторів.

 

 

1. Кнопка вмикання та роз’єм для підключення адаптера живлення.
2. Входи для підключення джерел звуку (мікрофонів, інструментів та програвачів).
3. Регулятори контролю чутливості. На кожний канал передбачений свій регулятор. Ним ми можемо задати потужність вхідного сигналу. Зазвичай навколо ручки регулятора намальована шкала, на якій позначено оптимальний рівень потужності, втім ми маємо можливість реагувати на якісь неадекватні випадки (поганий мікрофон або слабкий рівень запису).
4. Індикатори піків навантаження вкажуть на перевантаження каналу. Якщо блимає, прикрутіть регулятор контролю чутливості.
5. Еквалайзер зазвичай регулює частотні характеристики вхідного сигналу. Якщо простіше, то він відповідає за тембр сигналу. Верхня горизонталь – високі частоти, середня – середні частоти та нижня – низькі частоти. Навколо кожного регулятора намальована шкала, на якій у вертикальному положенні стоїть «0» (або маленький трикутничок), у лівому крайньому «-15», а у правому крайньому «+15» (значення цифр може змінюватися залежно від якості пульту). Якщо положення всіх регуляторів еквалайзера каналу стоїть в «0», має звучати натуральний сигнал, наприклад голос такий, який він є в дійсності. Але завдяки еквалайзеру ми маємо можливість поліпшити (або погіршити) тембр голосу. Крутячи регулятор вліво ми «зрізаємо» частоту, рух вправо її «нарощує».
6. Панорама. Ну тут зрозуміло: крутимо регулятор вліво – звучить ліва колонка, вправо – права, посередині – звучать обидві рівноцінно.
7. Контроль рівню навантаження каналу у крайньому лівому положенні – звук вимкнено, при русі вправо – динаміка наростає.
8. Вихід на підсилювач або на активні колонки. На панелі написано «stereo out» та «L out» та «R out», цим же виходом можна користуватися для запису вашого виступу з пульта на магнітофон.
9. Про вихід на монітори можна відразу забути, ви їх все одно не придбаєте (дорого), а річ зручна, можна на сцені адекватно чути, який сигнал надходить до глядацької зали.
10. Вихід на навушники дає можливість через навушники прослуховувати музику або інші сигнали без застосування підсилювача та акустичних систем.
11. Фантомне живлення потрібно для підключення конденсаторних мікрофонів та інструментів, що потребують додаткового живлення (батарейки). Вам їх не придбати (дорого). Не зважте на цю опцію. Відключіть і забудьте.
12. За індикатором рівня гучності можна відстежити загальний рівень навантаження пульта, і при «зашкалюванні» зменшити загальну гучність.
13. Регулятор загального рівня гучності. Якщо його вимкнути, ніхто взагалі нічого не почує! Якщо зробити дуже голосно, розірве динаміки та барабанні перетинки. Користуйтесь обережно.

 

 

Є ще один вертикальний ряд на панелі пульту. Називається «effect». Проте ця «радість» є не на кожному мікшерському пульті. Тому пропонуємо тим, кому дістався прилад з цією опцією, самостійно попрацювати з блоком ефектів. Там все не складно: перемикачем вибираємо ефект із списку, що знаходиться на панелі, а на вертикалі каналу знаходимо регулятор з написом «effect» і накручуємо його до потрібного рівня. Головне не перестаратися, щоб голос не ховався за ефекти, а був тільки прикрашений ними.

 

По малюнку розібралися. Тепер давайте підключати усе спочатку із сподіванням насолодитися звучанням.
Перевіряємо, чи усі прилади вимкнені з розетки. Тепер з’єднуємо наш пульт з підсилювачем двома кабелями: з роз’єму «stereo out» (може бути написано «L out» та «R out») на мікшерському пульті до роз’єму «stereo in» (або «L in» та «R in») на підсилювачі. Далі знадобляться два кабелі для акустичних систем, якими за таким же принципом з’єднати підсилювач з ними.

 

Микшерный пульт статья как настроить пульт как подключить

 
 
Рис. 2. Схема варіантів підключення

 

 

Мікрофон із шнуром з штекером «XLR» (вимагайте при купівлі) підключаєте до входів (рис. 2). Якщо у Вас підключення потребує, наприклад, гітара, користуйтесь тими самими входами, тільки потрібен шнур з штекером «джек» і роз’єм з написом «line». Магнітофон, синтезатор, програвач, CD-, DVD- та MP3-плеєри треба підключати до входу з дробовим номером (3/4, 5/6) та двома входами позначеними літерами «L» та «R» (шнур «мініджек на два джеки (або тюльпани)»). Не лякайтесь назв шнурів та штекерів. Просто просіть їх таким чином у продавців і вони вважатимуть вас досвідченими та обізнаними Smile.

 

 

Вважаємо, що розібрались. Тепер перевіряємо, щоб кнопки «POWER» на всіх приладах були вимкнені і підключаємо ваші «скарби» до розетки. Подивіться: усі загальні регулятори гучності мають бути в мінімальному положенні (інакше під час включення може пролунати вкрай неприємний хлопок, і , ваші динаміки в колонках можна здавати в ремонт).

 

 

Вмикаємо! Обережно, плавним рухом додаємо загальну гучність десь на три чверті від максимуму, після чого (кожен канал окремо) додаємо гучності Вашим мікрофонам, інструментам і плеєрам, підключаємо власні вуха та художній смак і насолоджуємося якісним звучанням!

 

Творчих успіхів!

 

 

 

 

 
Старший викладач кафедри інструментально-виконавської майстерності
Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка
Катерина СаланКоментарі (3)

Павел 2020-06-04 11:28"Вам їх не придбати (дорого). Не зважте на цю опцію. Відключіть і забудьте." -- Подход прямо-таки феерический! %)) Особенно учитывая то, что даже самый первый купленный мною совместно с ныне покойным старшим братом, -- несмотря на то, что был электродинамический, -- требовал фантомного питания! + Конденсаторные микрофоны, конечно, имеют свойство быть дороже, чем электродинамические, -- они тоже могут быть в разную цену+ иной динамический микрофон может быть дороже иного конденсаторного!.. Так что такой подход сильно удивляет и попахивает непрофессионализмом. Не говоря уже о том, что даже студенты могут быть сильно разными по своим финансовым возможностям... + Отдельный момент -- это то, что, -- ИМХО, -- лучше приобрести более качественный микрофон БЕЗ микшерного пульта и писАться, напр., во внешнюю звуковую карту, -- чем купить дорогой микшерный пульт (или микшерный пульт вообще) и насовать туда низкокачественных бросовых микрофонов...
Павел 2020-06-02 15:38" Фантомне живлення потрібно для підключення конденсаторних мікрофонів та інструментів, що потребують додаткового живлення (батарейки). Вам їх не придбати (дорого). Не зважте на цю опцію. Відключіть і забудьте." -- Комментарий прямо фантастический и в высшей мере странный для профессионала.Финансы -- дело наживное (хотя с их наличием порой бывают проюлемы), -- тогда как сам подход, откровенно говоря, -- непрофессиональный и некомпетентный. Буквально первый же микрофон --электродинамический, кстати! -- купленный мною вместе с ныне покойным старшим братом -- уже предусматривал фантомное питание.Конденсаторные микрофоны могут быть более дорогими, чем электродинамические (хотя оно тоже -- как какие!), -- но не аж настолько, чобы такое писать... + Если у человека нашлись деньги на микшерный пульт, -- должны бы найтись и на нормальный микрофон. + ИМХО, лучге писАться нормальным микрофонм БЕЗ микшерного пульта, -- чем обзавестись микшерным пультом и совать туда первое попавшееся дрянцо из микрофонов, купленное только потому, что дешёвое!
Ihor 2015-10-19 03:58UPD Два доповнення та одне зауваження. › "Є принципи з’єднань однакові абсолютно для усієї техніки:" • «Out» (або «Send» у випадку під’єднання приладів обробки звуку) – це значить «з», тобто сигнал, що виходить назовні (на підсилювач, на акустичні системи та ін.). • «In» (або «Return» у випадку під’єднання приладів обробки звуку) – означає «в», тобто сигнал, що надходить (на мікшерський пульт, на підсилювач та ін.). Роз’єми, які мають справу з небезпечним для життя рівнем напруги (220В), підкоряютя правилу: ця напруга може з’явитися тільки у гнізді — штекерна частина роз’єму у роз’єднанному стані не може бути під напругою. (Цікаво, що у сигнальних роз’ємах XLR ситуация, можна сказати, протилежна — сигнал з’являеться на штекері, а забирається гніздовою частиною роз’єму.) Тепер зауваження: › "9. Про вихід на монітори … можна на сцені адекватно чути, який сигнал надходить до глядацької зали." Для цього не потрібна окрема окрема шина MON або AUX, достатньо підключити підсилювач для моніторів або активні монітори до виходів MAIN/MASTER L/R (або ж STEREO) OUT, PHONES або CONTROL ROOM — скорочено C/R, ро речі, ЯМНВП (Якщо Мені Не Відмовляє Пам’ять), саме це робиться, коли влаштовуються "розстріли" або "простріли". Функція ж шини MONITOR прямо протилежна — НЕ чути, який сигнал надходить до глядацької зали, а чути той моніторний мікс, який приготує для виконавців звукорежисер — баланс інструментів та вокалу у ньому може дуже сильно відрізнятися від того, що формується на основних виходах, у ньому може бути сигнал метроному та своєрідний «суфлер» з підказками, порадами та командами, якщо звукорежисер під’єднає до мікшерної/мікшерської консолі службовий мікрофон, сигналу якого немає у головному міксі, а є тільки у моніторному. …І так, «під час включення може пролунати вкрай неприємний хлопок» — це той самий «хлопок однією долонею», який східними мудрецями та Василем Звягінцевим вважається неможливим. Катерино, якщо у Вас виникне бажання поспілкуватися, пишіть на адресу ihor [кваква] tyt [дот] in [дот] ua